Помощь - Поиск - Пользователи - Календарь
Полная версия этой страницы: Очепятка На Английском Языке :)
Пикап-квест, форум пикаперов, знакомства и соблазнение! > Курилка > Флуд > Юмор
Meandr
Cегодня переписывался в скайпе со своей подругой с Англии smile1.gif

У нас получилась довольно забавная ситуация , после того как она скинула фотку своего кота:

my internet is quite slow, so i wont send the photos of London, but i will send one more picture
[22:38:09] Hannah: of my cat :D

(Тут фотка кота)

[22:38:48] Hannah: she is the grey one smile1.gif

[22:38:57] Taras Yatsykiv: Oooohhh ) i love pussies smile1.gif

[22:39:43] Hannah: taras... I have to tell you something :D i would not use the word pussies :D:D:D

[22:40:52] Taras Yatsykiv: Why not ?

[22:41:06] Taras Yatsykiv: Pussycats ?

[22:41:47] Hannah: pussycats, yes smile1.gif
but the word 'pussy' is most often used in another context...:D

[22:42:07] Hannah: I can tell you if you want or let you find out :D

[22:44:52] Taras Yatsykiv: Well... I suspect that i said smth indecent. It will be better i will find out the meaning of this word. (nerd)

[22:45:23] Hannah: ok smile1.gif it is a slang term

[22:45:28] Hannah: we can laugh about this :D

[22:47:05] Taras Yatsykiv: Oooohhh myyy.... ohmy.gif Ohhh :$:x

[22:48:07] Taras Yatsykiv: Im confused smile1.gif))

[22:48:49] Taras Yatsykiv: But we never give the names like that :D:D:D

[22:49:52] Hannah: ahha, now you know about this word :D

[22:50:09] Taras Yatsykiv: Yeap smile1.gif

[22:50:13] Hannah: as your personal English teacher i will guide you through these things :D

[22:50:22] Taras Yatsykiv: Now i understand smile1.gif)))))

But....
[22:51:42] Taras Yatsykiv: In other case - i said correct ) What kind of man do not like pussies :$:D:D:D

[22:52:07] Hannah: (clap) :D :D

[22:52:22] Taras Yatsykiv: Its Ukrainian sense of humor smile1.gif

[22:52:36] Hannah: it is my advice not to use the word pussy in anything, unless you are talking about the latter :D
[22:53:11] Hannah: i hear men call each other this- like 'don't be such a pussy'
[22:53:43] Hannah: i guess older people do not understand that the meaning of this word is different now
[22:54:04] Hannah: but now you know how to use this word :D

[22:56:15] Taras Yatsykiv: Im still laughing :D

[22:57:36] Hannah: it is so funny :D when you said it... i was like.. 'hmmm, taras is talking about pussies' :D

[22:58:26] Taras Yatsykiv: i'he read our chat again from the place you've sent me a photo of your cat, and cant stop laughing smile1.gif

[22:59:04] Hannah: thank you, you have made my day :D

[23:00:49] Taras Yatsykiv: You are welcome smile1.gif And now i'm wonder if I need sexual-slang education in English and i wonder would i need it in future tongue.gif:$:D

[23:02:19] Hannah: well smile1.gif this is English you will not be taught in school or by your teacher :D but as we have seen it is important :D advanced advanced English :D

[23:03:05] Hannah: i actually do not know if in other English speaking countries it used like this, but i would assume it is!

[23:08:31] Taras Yatsykiv: I thank you, and i'm proud that i have such cool teacher like you smile1.gif

P.S Возможно потом , если будет достаточно интересующихся - напишу перевод smile1.gif
Scan
хах, прикол))))
А ты кстати довольно грамотно пишешь на английском, как учился? и где, если не секрет, надыбал такого "преподавателя"?)
Meandr
Цитата(Scan @ 7.3.2015, 1:17) *
хах, прикол))))
А ты кстати довольно грамотно пишешь на английском, как учился? и где, если не секрет, надыбал такого "преподавателя"?)

Спасибо smile1.gif Учился с 7-ми лет в школе с уклоном на английский язык. После школы особо не учил , но были моменты когда у меня была практика английского языка с иностранцами. Прошлого года я возобновил изучение языка , занимался индивидуально с преподавателем , сдал международный тест по английскому языку , зимой было больше времени и я дома индивидуально занимался и паралельно общался англичанами в скайпе.
Scan
Здорово) Я вот пытаюсь придумать как лучше грамматику освоить, а то общаюсь и понимаю норм, а писать - это капец... Помню в колледже все работы красные)
Meandr
Цитата(Scan @ 7.3.2015, 8:52) *
Здорово) Я вот пытаюсь придумать как лучше грамматику освоить, а то общаюсь и понимаю норм, а писать - это капец... Помню в колледже все работы красные)

Только самообразование и практика тебе помогут smile1.gif
UKS
Ти ж знав що значить пуссі палюбе, хтивий негіднику))
Не повірю що не знав)
DiZZy
flaming
Извиняюсь... а в чем заключается скрытый смыслЪ в общении ин инглиш между двумя русскоязычными? huh.gif
Meandr
Цитата(flaming @ 28.3.2015, 3:41) *
Извиняюсь... а в чем заключается скрытый смыслЪ в общении ин инглиш между двумя русскоязычными? huh.gif

Моя собеседница англичанка , а не русская.
Лаэра
Я тоже подумала, что она не носитель. Толку от такого учителя? Ошибки не исправляет, разве что флирт.
UKS
Для просмотра полной версии этой страницы, пожалуйста, пройдите по ссылке.
Русская версия IP.Board © 2001-2017 IPS, Inc.